Jądro komórkowe – organellum komórkowe, które zawiera materiał genetyczny odpowiadający za prawidłowe funkcjonowanie komórki. Jądro oddzielone jest od cytoplazmy dwiema błonami.
Siateczka środplazmatyczna – system kanalików i pęcherzyków oddzielonych od cytoplazmy błonami. Znajduje się w komórkach zwierzęcych, roślinnych i grzybów.
Rybosom – organellum komórkowe, w którym odbywa się proces syntezy białek.
Aparat Golgiego – organellum komórkowe mające postać stosu przylegających do siebie, spłaszczonych pęcherzyków. W nim są przechowywane i modyfikowane różne substancje, np. białka.
Wakuola (wodniczka) – pęcherzyk znajdujący się w komórce, który zawiera m.in. wodę i niepotrzebne substancje.
Mitochondrium – organellum komórkowe, w którym odbywa się proces oddychania komórkowego i wytwarzana jest energia.
Błona komórkowa – błona otaczająca komórkę. Zbudowana jest z białek i tłuszczów. Swobodnie przepuszcza do wnętrza i na zewnątrz komórki tylko wodę i gazy.
Ściana komórkowa – ściana otaczająca komórkę. Zabezpiecza ją przed nadmierną utratą wody oraz niekorzystnym wpływem środowiska, a także zapewnia mechaniczną wytrzymałość komórki. Występuje u roślin, grzybów, bakterii i niektórych protistów.
Cytoplazma – półpłynna substancja wypełniająca wnętrze komórki. Jest miejscem zachodzenia wielu procesów chemicznych.
Chloroplast – organellum, w którym odbywa się proces fotosyntezy, czyli wytwarzania związków organicznych przy udziale światła. Do tego procesu są też niezbędne dwutlenek węgla i woda.
Substancja jądrowa – materiał genetyczny bakterii. Ma on postać nici zanurzonych w cytoplazmie.
Rzęska – organellum komórkowe, wypustka cytoplazmatyczna służąca np. bakteriom do poruszania się.
RÓŻNORODNOŚĆ KOMÓREK
Różnorodność bakterii:
Różnorodność komórek roślinnych:
Różnorodność komórek zwierzęcych
Kilka przykładów. Chwała krwince z lotu ptaka. |
Różne typy komórek nabłonka, ale o nich później |
WAŻNE POJĘCIA
Oddychanie komórkowe – proces utleniania substancji organicznych zachodzący w cytoplazmie i mitochondriach. Dostarcza niezbędnej do życia energii.
Fotosynteza - jest podstawowym biologicznym procesem, polegającym na wychwytywaniu promieniowania świetlnego przez barwniki fotosyntetyczne (głównie chlorofil) i przekształcenia ich energii w energię. Można powiedzieć, że główne zadanie fotosyntezy sprowadza się do "wyprodukowania" z wody i dwutlenku węgla z udziałem światła jak największej ilości związków organicznych. Wzór fotosyntezy:
6C02 + 6H2O → C6H12O6 + 6O2
Miejscem przeprowadzania fotosyntezy są chloroplasty.
W takim tempie to do egzaminu nie zdążysz skończyć pierwszej klasy O_o
OdpowiedzUsuńja używam tej stronki do egzaminu, potrzebny mi ten dział a podręcznika z 6 klasy już nie mam. dziękuje za pomocną stronkę
UsuńNieprawda.
OdpowiedzUsuńPiszę próbny egzamin i ten dział mi się bardzo przyda, jest fajnie wytłumaczone, jasno i przejrzyście, jest więcej informacji niż w mojej książce.
OdpowiedzUsuń